Historie chaty

Turistická chata Studnice byla postavena v 80. letech na místě bývalé školy, která byla slavnostně otevřena v září roku 1921. Do prvního ročníku nastoupilo sedmatřicet dětí. V nejvýše položené obci na Vysočině tehdy žilo přes dvě stě lidí. Když se škola v roce 1960 uzavírala, navštěvovalo chodilo do školy dětí pět a počet obyvatel klesl pod stovku. S koncem školy skončila také jedna významná etapa v dějinách této malebné horské vesničky.

 

  • 20150131_081455
  • 20150429_135256

 

Studnická škola byla nejenom důstojným místem pro vzdělávání zdejších dětí, ale stala se také kulturním a společenským centrem, kterého si lidé vážili. Vždyť na její výstavbě se podíleli především obyvatelé Studnic. Vlastnoručně vyrobili a vypálili skoro 90 tisíc cihel, z obecního lesa poskytli dřevo na stavbu a pálení cihel. Lidé se ve škole scházeli při významných výročích, hrálo se tady divadlo, v hospodářské budově byla pec na chleba a také veřejná koupelna. Ve škole se také v roce 1948 konala veřejná beseda s Emilem Zátopkem, který dětem vyprávěl o svém mládí a svém vítězství na olympiádě v Londýně a mimo jiné: „ …projevil radost nad tím, že děti v tak nepatrných Studnicích projevují tak živý zájem o sport. Řekl, že doufá, že mezi dětmi roste nový Zátopek,“ stojí v kronice.

Školní lavice osiřely 18. června 1960. Škola, která byla díky své nadmořské výšce nazývána „vysokou školou“ od té doby chátrala. V roce 1984 byla škola převedena trvalého užívání Tělovýchovné jednotě Nové Město. Členové lyžařského oddílu pak školu přestavěli na Turistickou chatu, která dodnes slouží veřejnosti k rekreaci.  

 

U nás si odpočinete po celý rok!

Žďárské vrchy jsou ideální jak pro cyklistiku, tak pro pěší turistiku. Díky tomu, že se naše chata nachází na nejvýše položeném bodu v kraji, je tím nejvhodnějším místem pro pořádání výletů. Odtud totiž nemusíte nikdy šlapat do kopce. Vybrat si můžete z husté sítě turistických i cykloturistických tras. Ty zvládnou i rodiny s dětmi. Na kole ani pěšky se rozhodně nudit nebudete. Čeká tu na vás nejenom krásná příroda, ale i pohled na lidovou architekturu. Za návštěvu rozhodně stojí Poutní kostel na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, který je zapsanou památkou na seznamu UNESCO. V případě nepříznivého počasí doporučujeme návštěvu Relaxační centra ve Žďáře nad Sázavou – vzdálenost 17 km.

Naše chata je ideálním místem také pro strávení zimní dovolené. Studnice jsou nejvýše položenou obcí na Vysočině a bývá zde dostatek přírodního sněhu. Hned za chatou je rozcestník, kde se můžete napojit na strojově udržované běžecké stopy. Připravené jsou pro vás desítky kilometrů upravených stop. Nezaskočí vás ani nedostatek sněhu. Využít totiž můžete i závodní běžecké tratě s technickým sněhem v areálu u Hotelu SKI, který je vzdálen 7 kilometrů. Pokud dáváte přednost sjezdovému lyžování, jen několik kilometrů od naší chaty je sjezdovka. Harusův kopec uvítají i rodiče s dětmi, protože na jeho vrchol vás dopraví lanovka.

A snad nejatraktivnější pro odpočinek v klidu přírody jsou podzimní měsíce, kdy se vybarvují zdejší smrko-bukové lesy. Nepřekonatelným zážitkem jsou pak podzimní východy a západy Slunce, které dávají vyniknout kopcům a skálám, který ční z lehce zamlžených údolí kolem řeky Svratky. 

 

Nové Město na Moravě

Halflingové z Vysočiny

Žďárské vrchy

Český rozhlas Region